Święto Bożego Miłosierdzia

0
280
5/5 - (1 vote)

Wprowadzenie

Święto Bożego Miłosierdzia jest to jedno z najmłodszych, ale zarazem najważniejszych świąt w liturgicznym kalendarzu Kościoła katolickiego. Jest to święto, które obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, określanej jako Niedziela Miłosierdzia Bożego. W tym artykule zgłębimy znaczenie tego święta, jego historię oraz tradycje z nim związane.

Część 1: Historia Święta Bożego Miłosierdzia

Objawienia Św. Faustyny

Święto Bożego Miłosierdzia ma swoje korzenie w objawieniach, które miała św. Faustyna Kowalska, polska zakonnica z Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Św. Faustyna opisała te objawienia w swoim dzienniku, który później został opublikowany jako „Dzienniczek św. Siostry Faustyny”.

Według relacji św. Faustyny, Jezus osobiście jej powiedział, że chce, aby pierwsza niedziela po Wielkanocy była obchodzona jako Święto Bożego Miłosierdzia. Jezus powiedział jej, że ten dzień ma być dniem szczególnej czci Bożego Miłosierdzia i że każdy, kto będzie szczerze żałował swoich grzechów i przystąpi do Komunii Świętej, otrzyma pełne odpuszczenie grzechów i kary.

Oficjalne ustanowienie święta

Początkowo objawienia św. Faustyny były mało znane i nie były oficjalnie uznane przez Kościół. To się zmieniło za pontyfikatu Jana Pawła II. Ten polski papież, który miał głębokie zrozumienie i miłość do orędzia Bożego Miłosierdzia, oficjalnie ustanowił Święto Bożego Miłosierdzia w 2000 roku, w dniu kanonizacji św. Faustyny.

Część 2: Zrozumienie Bożego Miłosierdzia

Miłosierdzie w nauczaniu Kościoła

Kościół katolicki zawsze nauczał, że Bóg jest miłosierny. Miłosierdzie jest jednym z głównych atrybutów Boga, opisywanych w Biblii. Jest to jego zdolność do przebaczenia grzechów, łaskawości i pomocą dla cierpiących. To zrozumienie miłosierdzia jest głęboko zakorzenione w nauczaniu Kościoła, ale Święto Bożego Miłosierdzia i orędzie św. Faustyny pomogły to nauczanie uwypuklić.

Miłosierdzie w Dzienniczku św. Faustyny

W Dzienniczku św. Faustyny, miłosierdzie Boże jest przedstawione jako nieograniczone i dostępne dla każdego, kto je szuka. Jezus mówi do św. Faustyny, że największymi grzesznikami są ci, którzy najbardziej potrzebują Jego miłosierdzia, i zachęca ją, by głosiła to miłosierdzie wszystkim.

Przeczytaj także:  Święty Tomasz z Akwinu o kobietach. Co głosił św Tomasz z Akwinu?

Część 3: Obchodzenie Święta Bożego Miłosierdzia

Przygotowanie do święta

Obchodzenie Święta Bożego Miłosierdzia zaczyna się już w Wielki Piątek, kiedy to rozpoczyna się nowenna do Miłosierdzia Bożego, trwająca dziewięć dni. Każdego dnia tej nowenny, wierni odmawiają „Koronkę do Miłosierdzia Bożego”, specjalną modlitwę, którą św. Faustyna otrzymała w objawieniu.

Rytuały i tradycje

W samą Niedzielę Miłosierdzia Bożego, odbywają się specjalne Msze Święte, podczas których wierni są zachęcani do przystąpienia do sakramentu pokuty i Komunii Świętej. Często podczas tych Mszy Świętych jest adoracja Najświętszego Sakramentu oraz okazja do korzystania z sakramentu pokuty.

Wiele parafii organizuje również procesje oraz wystawia obraz Jezusa Miłosiernego, który również został św. Faustynie pokazany w wizji. Obraz ten przedstawia Jezusa z promieniami wychodzącymi z Jego serca, symbolizującymi miłosierdzie, które płynie do wszystkich ludzi.

Koronka do Miłosierdzia Bożego

Koronka do Miłosierdzia Bożego jest centralną modlitwą obchodów. Jest to modlitwa, która nie tylko wyraża zaufanie do miłosierdzia Bożego, ale też prosi Boga o miłosierdzie dla całego świata. Ta modlitwa jest szczególnie odmawiana o godzinie trzeciej po południu, która jest nazywana „Godziną Miłosierdzia”.

Zakończenie

Święto Bożego Miłosierdzia jest potężnym przypomnieniem miłosierdzia, które Bóg ma dla każdego z nas. To jest dzień, który zaprasza nas do głębszej refleksji nad naszym życiem, naszymi grzechami i potrzebą Bożego miłosierdzia. Jest to również okazja, aby przypomnieć sobie o potędze modlitwy i sakramentów, które są drogą do otrzymania Bożego miłosierdzia.

Miłosierdzie jako styl życia

Jednakże, święto to nie jest jedynie dniem, w którym mamy skupić się na Bożym miłosierdziu. Jest to również przypomnienie, że powinniśmy żyć miłosierdziem w codziennym życiu. Jak uczył Papież Franciszek, miłosierdzie nie jest jedynie hasłem, ale powinno być stylem życia każdego chrześcijanina. Zatem, obchodzenie Święta Miłosierdzia Bożego to również przypomnienie, że powinniśmy być miłosierni dla innych, tak jak Bóg jest dla nas miłosierny.

Praktyczne zastosowanie

W praktyce, obchodzenie Święta Miłosierdzia Bożego to nie tylko udział w liturgii i modlitwie. Może to także oznaczać działania miłosierne wobec innych. Kościół katolicki tradycyjnie mówi o 14 dziełach miłosierdzia – siedmiu cielesnych i siedmiu duchowych. Święto Miłosierdzia Bożego to doskonała okazja, aby przemyśleć, jak możemy te dzieła miłosierdzia wprowadzić w naszym codziennym życiu.

Podsumowanie

Święto Bożego Miłosierdzia jest szczególnym dniem w Kościele katolickim, który przypomina nam o niewyczerpanym miłosierdziu Boga dla każdego człowieka. Jest to święto, które ma swoje korzenie w objawieniach św. Faustyny Kowalskiej, ale które teraz jest obchodzone na całym świecie. Obchodzenie tego święta jest okazją do głębokiej refleksji, modlitwy i działania – wszystko w odpowiedzi na miłosierdzie, które Bóg stale nam oferuje.