środa, 14 listopada 2012

Studium Duchowości Chrześcijańskiej po raz 15.

Za stroną archidiecezji łódzkiej prezentujemy poniżej artukuł p. Łukasza Głowackiego nt. Studium Duchowości Chrześcijańskiej.

Łódzkie Studium Duchowości Chrześcijańskiej rozpoczyna piętnasty rok swojej działalności. Co dwa tygodnie proponuje swoim słuchaczom wykłady z teologii życia duchowego. Inauguracja zajęć 16 listopada.

"Udział w zajęciach Studium ma charakter katechezy osób dorosłych pragnących pogłębić swoją wiedzę z zakresu teologii życia wewnętrznego" - tłumaczy dyrektor Studium, ks. Marek Kaczmarek. W zajęciach mogą uczestniczyć wszyscy chętni, niezależnie od wykształcenia i wieku. "Dbamy nie tylko o rozwój intelektualny, ale także modlitewny" - dodaje ks. Kaczmarek. Dlatego wszystkim zajęciom towarzyszy modlitwa - msza święta, koronka do miłosierdzia Bożego czy różaniec.


Jak tłumaczy ks. Kaczmarek, założyciel Studium, od początku było ono adresowane do ludzi, którzy są spragnieni wiedzy o Bogu, Kościele i modlitwie. "Tematyka zajęć była różnorodna, ale zawsze mieściła się w przedziale teologii duchowości. Była mowa o wielkich mistykach, sposobach medytacji, modlitwie, ćwiczeniach duchownych, rekolekcjach ignacjańskich, rozeznawaniu duchowym, walce duchowej czy ojcach pustyni" - wspomina kapłan.
"Mimo, że nazwa brzmi dostojnie, troszkę uniwersytecko, to przekazuje słuchaczom wiedzę bardziej popularno-naukową. Nie są to wykłady ściśle akademickie, trudne, ciężkie, monotonne. W formie prelekcji ukazują cały skarbiec i bogactwo życia duchowego Kościoła Chrystusowego" - podkreśla ks. Kaczmarek.
W tym roku wykładowcy zajmą się tematyką liturgii ("Liturgia sercem Kościoła", ks. Marek Kaczmarek), historii duchowości (ks. Grzegorz Korczak), wiary w ujęciu papieża Benedykta XVI (ks. Marek Marczak), rozeznawania duchowego ("Rozeznawanie duchowe według Ojców Pustyni", ks. Przemysław Szewczyk) i adhortacją "Verbum Domini" (o. Sebastian Walak CP).
Tegoroczna edycja organizowana jest wspólnie z Katolicką Szkołą Kontemplacji i Ewangelizacji „Dzieci Światłości”. Spotkania odbywać się będą w pierwszy i trzeci piątek miesiąca, w godz. 17.00-20.00 w dolnym kościele par. Matki Boskiej Zwycięskiej (ul. Łąkowa 27).

Autor: Łukasz Głowacki, Radio Plus Łódź
Źródło: archidiecezja łódzka